درباره استانبول

this is istanbol

تصاویر شهر استانبول

استانبول

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگهٔ بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است. این کلان شهر به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال ۲۰۱۰ انتخاب شده ‌است. همچنین از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان به شمار می رود. اسامی تاریخی استانبول عبارتند از: بیزانتیوم، رم جدید، استیمبول، آگوستا آنتونینا، کنستانتینوپل، اسلامبول. القاب استانبول در دوره عثمانی دارالسعادت، دار عالیه، باب عالی (عالی قاپو) و پایتخت بودند.جاذبه های گردشگری و توریستی استانبول فراوانند. از مساجد و کاخ ها گرفته تا موزه ها و بازارهای تاریخی، در طول سال پذیرای توریست هایی از کل دنیا هستند. اکثر این جاذبه ها حول و حوش منطقه سلطان احمد واقع شده اند و منطقه هایی مانند بی اوغلو و تاکسیم هم چیزی کم از منطقه سلطان احمد ندارند. مسجد آبی (مسجد سلطان احمد) و مسجد ایاصوفیه مکان هایی هستند که هر توریستی قطعاً از آنها بازدید می کند.

مسجد ایاصوفیا

مسجد ایا صوفیا در استانبول یکی از مکان های دیدنی در سفر ترکیه به شمار می رود . این مسجد در ابتدا کلیسا و عبادتگاه مسیحیان بود که در سال 532 میلادی به دستور کنستانتین اول و در زمان امراطوری بیزانس بنا شد . در ژانویه همان سال براثر شورش مردم استانبول ، کلیسای ایاصوفیا آتش گرفت و خسارت زیادی به آن وارد گردید . پس از بازسازی و مرمت آن در سال 562 ، به فرمان امپراطور جاستینیان اول کلیسا دوباره فعال شد . در سال 1453با تصرف شهر توسط ترک های آتامان ، به فرمان سلطان محمد دوم این کلیسا به مسجد مبدل گشت و اولین نماز جمعه را در آن برپا کردند . ارتفاع گنبد این مسجد تاریخی از زمین 55 متر و قطرآن 31 متر است . در نهایت وبا گذشت سال ها ، به صلاح دید مصطفی کمال آتاتورک ، بنیان گذار جمهوری ترکیه ، مسجد ایا صوفیا به موزه تبدیل شد و همه ساله بیش از یک میلیون گردشگر تور ترکیه و تور استانبول به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی شهر از آن بازدید می کنند.

مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)

سلطان احمد همیشه می خواست مسجدی بسازد که با مسجد ایاصوفیه رقابت کند و همه تقریباً موافق هستند که او در این کار موفق شده است. این مسجد یکی دیگر از جاذبه های توریستی اصلی استانبول است. اگر می خواهید از این مکان مذهبی دیدن کنید، یادتان نرود که لباس پوشیده به تن کنید. خانم ها روسری سرشان می کنند که در این محل مرسوم است. اگر یادتان رفت می توانید از مسجد یک روسری قرض کنید. مسجد آبی در محله سلطان احمد واقع شده است. این مسجد همه روزه از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر باز است. ورودی آن رایگان است، ولی در ساعات نماز به خصوص جمعه ها، ورود ممنوع است.

کاخ توپکاپی (توپکاپی سارایی)

این کاخ منزلگاه سلاطین عثمانی از سال 1465 تا 1856 بوده است و یکی از محبوب ترین جاذبه های شهر استانبول است. معماری بی نظیر و حیاط های زیبایی دارد. این سرا در سال 1924 یعنی اندکی پس از دوره عثمانی تبدیل به موزه شد. کاخ توپکاپی محل حرم سلطنتی نیز بوده است. تور حرم جداگانه است و گردشگرانی که می خواهند از حرم دیدن کنند باید علاوه بر ورودی 13 دلاری این کاخ، 10 دلار دیگر هم بپردازند. این موزه از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر همه روزه بجز سه شنبه ها باز است.

برج دختر

برج دختر استانبول یکی از بناهای زیبا و دوست داشتنی در میان مردم شهر استانبول و توریستان است که در تنگه Bosphorus و سواحل Uskudar قرار گرفته است . این برج بر اساس افسانه ای قدیمی نامگذاری شده که بر طبق آن ، پیشگویی از گزیده شدن دختر امپراطور بیزانس توسط مار خبر می دهد و امپراطور برای اینکه دختر زیبا و دلبندش را از گزند مار و وقوع این اتفاق دور کند ، تصمیم می گیرد که او را به قلعه ای که برفراز صخره ها ساختند ، منتقل نمایند . ولی عاقبت دختر نگون بخت از طریق نیش ماری که در سبد انگور پنهان شده بود ، به کام مرگ می رود . برج دختر استانبول در بین مردم سمبل عشق بوده و برای هنرمندان در زمینه های شعر ، نویسندگی و نقاشی ، الهام بخش بوده و هست . اما با گذشت قرن ها که از این برج به عنوان فانوس دریایی استفاده می شد ، هم اکنون این مکان به رستوران و کافه ای دنج با چشم اندازی بی نظیر تبدیل گشته و مورد اقبال و توجه گردشگران تور ترکیه و تور استانبول واقع شده است .

بازار بزرگ استانبول (کاپالی چارشی)

بازار بزرگ استانبول که به ترکی کاپالی چارشی یعنی بازار سرپوشیده نامیده می شود در یک مایلی غرب سلطان احمد است و یکی از بزرگترین مراکز خرید سرپوشیده در دنیاست. محصولاتی که در آن فروخته می شوند عبارتند از فرش و قالی و پوشاک تا کارهای دستی و هنری و شطرنج. رستوران ها، کافه ها و مساجد زیادی هم در این بازار هست.

میدان تاکسیم

تاکسیم یک محله مدرن و شلوغ در بخش اروپایی استانبول است. رستوران ها و کافه های باکلاس و هتل هایی همچون جیلان اینترکانتیننتال و گراند هایت استانبول، در این محله واقع اند. فست فود خور ها هم می توانند در این محله سراغ برگر کینگ بروند. ساختمان جمهوریت در بخش غربی این میدان واقع است که به یاد جمهوری ترکیه در سال 1923 ساخته شد.

برج گالاتا

بهترین نمای شهر استانبول از برج گالاتا از محله بی اوغلو مشخص است. این سازه بر روی تپه ای روبروی شاخ طلایی واقع شده است. این برج از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر به روی بازدیدکنندگان باز است. ورودی آن 11 لیره ترک است.

قلعه روملی حصار

این قلعه در تنگه بسفر در ساحل «روملی» در شهر استانبول در بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج واقع شده ‌است و یکی از قلعه‌های مشهور کشور ترکیه است، بنای بسیار بزرگ و زیبا به شکل مستطیل، این قلعهٔ بسیار زیبا توسط سلطان محمد فاتح ساخته شده‌است. از دیگر جاذبه های استانبول می توان به کلیسای سیسترن، مسجد سلیمانیه، موزه هنرهای اسلامی ترکیه، برج دختر، بازار ادویه (میسیر چارشیسی)، جزیره بیوک آدا (پرنسس)، مسجد رستم پاشا، تنگه بسفر، کاخ بیلر بی، کاخ چراغان، تپه های چاملیجا (بام استانبول)، موزه فرش ترکیه، مسجد اورتاکوی و غیره اشاره نمود.

استانبول و قهوه ترک

استانبول شهری سحر آمیزی است که آسیا را به اروپا متصل می کند. شهری پر از دیدنی های جالب از قصرها و مساجد عثمانی تا کلیساهای پر نقش و نگار اروپایی. شما می توانید بعد از تماشای نقاط تاریخی این شهر مانند مسجد کبود، ایاصوفیه و کلیسای توپکانی خود را به خیابان استقلال و میدان همیشه بیدار تقسیم برسانید و در کوچه های آن به کافه نشینی بپردازید. این شهر مرکز خرید انواع پودر قهوه ترک به شمار می آید. در کافه های آن می توانید بهترین و مرغوبترین نوع قهوه را سفارش داده و با نوشیدن یک فنجان از آن لذت مضاعفی را از سفر خود به این شهر احساس نماید. استانبول به خاطر داشتن کافه های زیاد به مرکز خرید بی نظیری از پودر قهوه ترک تبدیل شده است. تاجران با نفوذ بازار قهوه، برای تهیه پودر قهوه مورد نظر خود به اسانبول مراجعه می کنند تا هم از تماشای یک شهر زیبا لذت ببرند و هم یکی از مرغوب ترین پودر های قهوه در دنیا را که مربوط به این کشور می باشد را، تهیه کرده و برای فروش به شهر ها و کشور های محل زندگی خود وارد نمایند.

قهوه خانه های استانبول

در استانبول به عنوان یکی از بزرگترین و مشهورترین شهر های ترکیه مرکز های خرید و فروش بسیاری مبادرت به داد و ستد در زمینه پودر قهوه ترک می نمایند.

تراموا در استانبول

ترامواها برای اولین بار در سال 1869 در استانبول شروع به کار کردند . اواخر سال 1990,نسخه ای شبیه ترامواهای قرمز قدیمی , در مسیری در طول خیابان استقلال , بین تقسیم و تونل (Tϋnel )که فقط 6/1 کیلومتر طول داشت شروع به کار کردند. در سال 2003 خط تراموای شماره تی 3 ( T3 ) بین کادیکوی و مودا ( Moda ) افتتاح شد . ترامواهای سریع السیر شماره تی 1 ( T1 ) سیرکسی را به توپکاپی متصل می کند.این خط در سال 2005 از امینونو تا فیندیکی ( Findiki )گسترش پیداکرد که پس از 44سال برای اولین بار از روی پل گالاتا از گلدن هورن عبورکرد . درسال 2011 خط تراموای تی 2 ( T2 ) به ان اضافه شد که از زیتینبورنو ( Zeitinburnu ) به باجیلار( Bagcilar ) می رود.

خلیج شاخ طلایی

خلیج شاخ طلایی در استانبول ، یکی از بهترین لنگر گاه های طبیعی دنیا است که بخش آسیایی و اروپایی استانبول را از هم جدا می کند . این خلیج شیپور شکل که یکی از مکان های دیدنی و تفریحی در استانبول به شمار می رود ، دارای سابقه تاریخی است که قدمت آن به دوران امپراطوری بیزانس و عثمانی می رسد ؛ آنها از این منطقه به عنوان مرکز مهمی جهت تجمع کشتی های نیروی دریایی و کشتی های تجاری استفاده می کردند . در واقع خلیج شاخ طلایی ، مدخلی است که با دریای مرمره تشکیل یک شبه جزیره را می دهد . مردم استانبول و گردشگران تور ترکیه و تور استانبول می توانند در پارک ها و رستوران های متعددی که در حاشیه خلج وجود دارد و یا سوار بر کشتی ، به تفریح پرداخته و به تماشای مناظر زیبا و منحصر به فرد خلیج ، خصوصا هنگام غروب آفتاب نشسته و سفری خاطره انگیز را تجربه نمایند .

تور کشتی کروز بسفر استانبول

طبق نظر سنجی در میان توریستها و گردشگران،از جذابترین و دلچسب ترین بخشهای سفربه استانبول رفتن به تور یک روزه سفر در دریا با کشتی کروز استانبول میباشد .این تور فوق العاده لذت بخش و هیجان انگیز بوده و جالب اینکه سفر بر روی دریا به همراه کشتی کروز تنها برای افراد مشهور و ثروتمند نیست و هر فردی در استانبول می تواند از این تفریح استفاده کند.

سیمیت

سیمیت یکی از خوشمزه ترین و معروف ترین نان های کشور ترکیه است که طرفداران بسیاری دارد. با دستور زیر به آسانی نان سیمیت را در منزل تان درست کنید. سیمیت نان معروف ترکیه‌ای است که بافت نسبتاً خشکی د ارد. د ر خیابان‌های استانبول آن را روی چرخ‌دستی‌ها می‌فروشند و رهگذران برای یک میان وعده سبک یا حتی وعده غذایی آن را می‌خرند و گاهی با پنیر می‌خورند. روی این نان یک نوع ملاس یا شیره غلیظ می‌مالند و سپس آن را در کنجد فرو می‌برند و در تنور می‌پزند. ما در ادامه برای‌تان دستور سیمیت‌هایی نرم و مطبوع ذائقه ایرانی را آورده‌ایم. این نان برای صبحانه و عصرانه مناسب است.

همین الان

تور خودتو بساز